Praca nad interaktywną szkołą ma na celu stworzenie miejsca przyjaznego nauce, zarówno dla uczniów, jak i kadry pedagogicznej. Rozwiązania multimedialne Digital Signage pozwalają zaaranżować przestrzeń szkolną w sposób angażujący uwagę oraz zachęcający do aktywności. Z reguły wykorzystywane są multimedialne ekrany, które wprowadzane są w salach lekcyjnych, na aulach, jak też we wspólnej dla wszystkich uczniów przestrzeni.

Digital Signage – jakie zestawy sprawdzą się w szkołach?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są modele monitorów interaktywnych wraz z dedykowanym do nich oprogramowaniem, które umożliwia sterowanie wyświetlanymi na ekranach treściami i obrazami. Wykorzystywane są głównie ekrany LED, z uwagi na zastosowanie diod elektroluminescencyjnych, odznaczających się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto rozwiązania LED pobierają niewielką ilość energii elektrycznej, dzięki czemu są ekonomicznym rozwiązaniem. Warto w placówkach edukacyjnych rozważyć wprowadzenie monitorów dotykowych, pozwalających na aktywowanie poszczególnych funkcji na ekranie z wykorzystaniem palca. Wpływa to zdecydowanie bardziej angażująco na uczniów.

Jak wykorzystać Digital Signage w szkole?

Ekrany LED mogą być wykorzystywane w placówkach edukacyjnych do prowadzenia zajęć lekcyjnych. Ponadto monitory warto zainstalować na holach szkolnych, aulach lub w stołówkach – w przestrzeniach wspólnych dla wszystkich uczniów. Dzięki temu można wyświetlać różnego rodzaju komunikaty dla ogółu osób m.in.:

– aktualności z życia szkoły (oraz ze świata),
– przypomnienie o nadchodzącym wydarzeniu szkolnym,
– wyniki konkursów i zawodów,
– informacje o rozkładzie zajęć oraz zastępstwach,
– dane meteorologiczne, czas, datę, dzień tygodnia,
– informacje o ewakuacji,
– i inne.

Korzyści dla placówek edukacyjnych

Wprowadzenie do szkoły rozwiązań Digital Signage pozwala nauczycielom na lepszą prezentację przedmiotu lekcji, a uczniom na lepsze jego zrozumienie. Ponadto zajęcia prowadzone przy wsparciu monitorów interaktywnych bardziej angażują uczestników, co przekłada się na lepsze i pełniejsze przyswajanie wiedzy. Ponadto ekrany LED mogą służyć do prezentacji wielu innych komunikatów, dzięki czemu uczniowie oraz nauczyciele mają dostęp do aktualnych informacji. Warto również zwrócić uwagę, że rozwiązania Digital Signage budują prestiżowy charakter placówki jako miejsca idącego z duchem czasu.